02.01.2024

KONSTYTUCJA FIRMY RODZINNEJ – WPROWADZENIE

"Rozwój umiejętności komunikacyjnych jest jednym z kluczowych elementów prawidłowego przygotowania Nestorów i Sukcesorów do międzypokoleniowej sztafety. Owym przygotowaniem jest rozpoczęcie procesu tworzenia Konstytucji Firmy Rodzinnej.

Ze względu na pojawienie się instytucji Fundacji Rodzinnej, główny nurt „doradztwa” sukcesyjnego, za sprawą kancelarii prawnych, biur doradztwa podatkowego i innych podmiotów zajmujących się sukcesją, dość wcześnie (za wcześnie) zrezygnował z prób tworzenia Konstytucji Rodzinnych. To wielka strata dla przedsiębiorców. Co do zasady, Konstytucja w ogóle nie znajdowała się w ofercie znakomitej większości oferentów. Drugie, skąd inąd błędne przekonanie pochodzące z przeświadczenia, że Konstytucja to instytucja zarezerwowana tylko dla dużych firm.

Nie ma za małej firmy na napisanie zasad jej pokoleniowego działania!

Komunikacja, umiejętność organizowania spotkań rodzinnych, moderowania konfliktem, mentoringu energią samców i samic Alfa, zarządzania zmianą na żywym organizmie, są kluczem, którego zdobycie poprzedza otworzenie drzwi do skarbca Sukcesji Pokoleniowej. W skarbcu tym znajdują się między innymi: zasady tworzenia przepisów, na mocy których rodzina będzie przekazywała wiedzę, władzę i własność, w tym zasady tworzenia systemu wynagradzania członków rodziny atomowej, planowanie urlopów, wypoczynku, edukacji, zasady bezpieczeństwa na wypadek wojny. Poniżej przeznaczymy trochę miejsca przypomnieniu, czym jest rzeczona Konstytucja Firmy Rodzinnej, ponieważ warto skonfrontować jej zasady z zasadami panującymi w świecie sukcesji pospolitej, staro-paradygmatowej, opartej wyłącznie o prawo, podatki, notariat.

W naszej ocenie, wynikającej z wieloletniego doświadczenia „łagodzenia” sukcesyjnych rozmów oraz organizacji sukcesyjnych warsztatów, to właśnie w tym momencie mogą decydować się losy powrotu dzieci do firmy, ich odejścia na długi czas lub całkowitej rezygnacji ze współudziału w tworzeniu biznesu. To jest „ta chwila”, kiedy na wierzch wypływa: miłość i wdzięczność, zazdrość i głupota, solidarność i efekty zapisanej ponad genem lojalności rodowej. Mieszanka energetyczna postawy mentalnej i emocjonalnej członków rodziny, wespół z mocą przekazu intergeneracyjnego i transgeneracyjnego, najczęściej z poziomu naszej podświadomości.

Postawię tutaj symboliczną kropkę, aby pomóc zrozumieć wagę i powagę sytuacji.

Rodzina w trakcie serii spotkań, które powinny być moderowane przez eksperta siedzącego z nią przy jednym stole, będzie ustalała formy tworzenia się „Imperium” klanu rodzinnego, z pogranicza zarządzania, ekonomii, podatków, systemu wynagrodzeń, struktur organizacyjnych, zasad zatrudniania członków rodziny itd. W procesie tym komunikacja będzie odgrywała wiodącą rolę. Paradoksalnie, o potencjalnym sukcesie procesu tworzenia Konstytucji, poza umiejętnością mówienia, decyduje przede wszystkim umiejętność i sztuka słuchania. W milczeniu. Cisza, czyli ta obrazowa przerwa pomiędzy nutami na pięciolinii, niesie ze sobą mnóstwo informacji.

Czas tworzenia Konstytucji powinien trwać od kilku do kilkunastu miesięcy, ponieważ najważniejsze przełomowe wartości – i tutaj uwaga! – pojawiają się w tzw. „międzyczasie”, kiedy tematy będą się – mówiąc językiem edukacji – integrować, czasami z konfliktem w tle. I o to chodzi.

Już sama próba powołania do życia Rady Rodziny może okazać się nie lada wyzwaniem. A gdzie to jeszcze do Fundacji?

Sztuka budowania Konstytucji, których niezmienny trzon powinien obowiązywać przez następne dziesięciolecia, polega nie na tym, by otrzymać konstrukcję, do której nie można już niczego dodać, ale na tym, by otrzymać konstrukcję, od której nie można już niczego odjąć. W tym tkwi geniusz.

Zasada ta obowiązuje tak samo w Sukcesji, jak i dotyczy takich dziedzin jak: budownictwo, sztuka, sport itd. Chodzi o to, abyś nie stworzył barokowego, pompatycznego, fantazyjnego blichtru, charakteryzującego się przepychem i przerostem form zamiast istotną treścią. Zatem Konstytucja w swojej esencji nie musi być opasłym tomem pobożnych życzeń i nadziei, które nie posiadają swojej sprawczości, lecz powinna być zbiorem reguł, których nadrzędnym celem jest przetrwanie przedsiębiorstwa, z którego żyje rodzina, pracownicy, lokalna społeczność, Twoje miasto, państwo i świat.

Tylko od Twojego poziomu świadomości zależy to, w jakim stopniu utożsamiasz się z rolą osoby, która ma wpływ na losy społeczeństwa, którym są na przykład zatrudnieni przez Ciebie ludzie. Chodzi o podjęcie społecznej odpowiedzialności. Czy stać Ciebie na czasowe – nie wiadomo jak długie – odroczenie swojej gratyfikacji, w tym finansowej, aby firma zwyczajnie przetrwała?

Konstytucja Firmy Rodzinnej, mimo że nie jest aktem prawnym, powinna działać w chwilach biznesowych kryzysów, ponieważ właśnie w tym celu została stworzona. Warto odnotować w tym momencie, że Konstytucja co do zasady powinna być „pisana” przy istotnym współudziale wszystkich zainteresowanych stron procesu. Przede wszystkim osób, które dzisiaj są żywo zainteresowane bieżąca działalnością przedsiębiorstwa. I już tylko dla porządku dodam, że w jej tworzeniu mogą brać udział dzieci, które osiągnęły już pełnoletność, a w określonych przypadkach również młodsi Sukcesorzy."

Nowak, Paweł Piotr. Biologika Sukcesji. Inter Vivos&Mortis Causa (Sezon 2).


Zadbaj o przyszłość Twojego biznesu rodzinnego już teraz. Rozpoczęcie nowego roku to idealna chwila, aby zastanowić się nad stworzeniem Konstytucji Firmy Rodzinnej. Skontaktuj się z certyfikowanym doradcą sukcesyjnym zrzeszonym w Krajowej Izbie Doradców Sukcesyjnych, aby uzyskać profesjonalne wsparcie w tym procesie. Wypełnij formularz kontaktowy poniżej i umów się na spotkanie, które może zmienić przyszłość Twojego biznesu.

Opublikowano 02.01.2024
Autor: Jakub Misiak

Skontaktuj się z nami




    Czytaj pozostałe wpisy

    Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę jawną

    Przedsiębiorca w swoim planie sukcesyjnym może dokonać transformacji jednoosobowej działalności w spółkę jawną, jeśli nie jest jeszcze gotowy na prowadzenie spółki z o.o. Na czym polegają różnice i jakie korzyści wynikają z takiego przekształcenia?
    14.09.2024

    Estoński CIT z podatkowymi pułapkami

    Estoński CIT miał być przełomowym rozwiązaniem dla polskich firm, oferując prostotę i korzyści podatkowe. Jednak w praktyce ujawniły się liczne pułapki, które mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych Przedsiębiorców. W naszym artykule przedstawiamy kluczowe ograniczenia i nietrafne interpretacje przepisów, które mogą wpłynąć na Twoje finanse. Dowiedz się, jak uniknąć problemów i skutecznie zarządzać swoim biznesem pod estońskim CIT. Przeczytaj całość, by zrozumieć, jak najlepiej chronić swoje interesy.
    19.08.2024

    Niewypłacona dywidenda a estoński CIT: co musisz wiedzieć?

    Czy estoński CIT to naprawdę złoty środek dla polskich przedsiębiorstw? Początkowo przedstawiany jako innowacyjne rozwiązanie, które miało wspierać rozwój biznesu i planowanie sukcesji w firmach rodzinnych, teraz budzi pewne kontrowersje. W artykule przyglądamy się szczegółom związanym z dywidendą w kontekście estońskiego CIT. Dowiesz się z niego, jakie pułapki podatkowe mogą Cię czekać i jak uniknąć podwójnego opodatkowania. Przeczytaj całość i poznaj, jak świadomie zarządzać zyskami swojej firmy.
    12.08.2024

    Co czytać w 2023?

    Krajowa Izba rekomenduje książkę Pawła Piotra Nowaka pt. “Biologika Sukcesji” jako najszersze kompendium wiedzy nt. firm rodzinnych. Zacznij swoją podróż do świata SUKCESJI od tej lektury. Sprawdź recenzję i rekomenduj bliskim.
    Kup pierwszy sezon
    Zapisz się do newslettera Krajowej Izby Doradców Sucesyjnych na poniedziałki z Sukcesją!
    Podaj swój adres e-mail i bądź na bieżąco - nie będziemy SPAMować!
    Dziękujemy za zapis!
    We respect your privacy. Your information is safe and will never be shared.
    Ribbon
    Na pewno? Obiecujemy, że będziesz zachwycony.
    ×
    ×
    WordPress Popup